15.03.2013 - Шведский день карьеры - Swedish Career Fair

Шведский день карьеры

Swedish Career Fair

Swedish Career Fair on 15th of March at Russian State University for the Humanities (RGGU)

Dear Friends!
The Embassy of Sweden in Moscow and Business Sweden
cordially invite you to the
SWEDISH CAREER FAIR
that will take place on 15th of March at 11 am at RGGU
Chayanova 15 (m. Novoslobodskaya)

For the third time the Embassy of Sweden and Business Sweden are organising a Swedish Career Fair in Moscow for Swedish companies and their future employees. All students and graduates who are interested in a career at a Swedish company in Russia are welcome. Lots of summer jobs and trainee positions are waiting for you!

At the Swedish Career Fair you will have an opportunity to:
- attend presentations of Swedish companies
- receive information about current vacancies and trainee positions
- get to know more about Swedish business culture
- meet representatives of Swedish companies in Russia
- hear about Corporate Social Responsibility from Swedish Institute

This year such Swedish companies as Oriflame, Scania, Tele2, Volvo Group, IKEA, Ericsson will, among others, take part in the event. Special guest this year is Swedish Institute with lecture on Swedish approach to CSR. Working languages at the career fair are English and Russian. Registration per email is required. If you would like to come please send an email to moscow.sweinfo@gov.se before 11th of March.

More information on www.sweden.ru

Шведский день карьеры
15 марта в Российском государственном гуманитарном университете (Чаянова 15, м. Новослободская, rsuh.ru) Посольство Швеции в Москве и Business Sweden, Шведский Торговый и Инвестиционный Совет - организуют День карьеры в шведских компаниях. Мы приглашаем студентов и выпускников вузов всех профилей, заинтересованных в стабильной работе в шведской компании в России.
На дне карьеры у Вас будет возможность:
- посетить презентации шведских компаний
- узнать о вакансиях и рабочей практике
- познакомиться со шведской деловой культурой
- лично пообщаться с представителями шведских компаний
- узнать о шведском подходе к CSR – корпоративной социальной ответственности

В мероприятии примут участие Oriflame, Scania, Tele2, Volvo Group, IKEA, Sandvik, Ericsson и другие известные шведские компании. Специальный гость – Шведский институт с лекцией о CSR. Рабочие языки – английский и русский. Запись на мероприятие по электронной почте moscow.sweinfo@gov.se до 11 марта.

Не упустите свой шанс найти практику или работу на лето в шведской компании!

С уважением!
Ekaterina Hohlova